Zapraszamy do czytelni

 
 
      Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Wawer od dwudziestu lat oferuje mieszkańcom Warszawy pomoc psychologiczną przede wszystkim w postaci nieodpłatnej psychoterapii oraz psychoedukacji. Do 2020 roku działalność psychoedukacyjna placówki obejmowała organizowanie warsztatów dla różnych grup odbiorców oraz współpracę z redakcją Kuriera Wawerskiego, na łamach którego raz w miesiącu ukazywały się teksty o tematyce dziecięco – młodzieżowej oraz dotyczące relacji w parze.
Ograniczenia związane z pandemią COVID – 19 przyniosły nowe potrzeby, które wpłynęły na intensywny rozwój działalności informacyjno – edukacyjnej Poradni z wykorzystaniem kanałów komunikacji zdalnej, obejmujący m.in. utworzenie fanpage’a na portalu Facebook oraz publikowanie artykułów na stronie internetowej.
          Początkowo ukazujące się tam treści miały za zadanie pomagać w mierzeniu się z życiem w pandemii. Czytelnicy mogli się więc zapoznać np. z technikami radzenia sobie ze stresem, sposobami na wzmocnienie relacji małżeńskich i rodzinnych w trakcie lockdownu czy ze specyfiką psychoterapii realizowanej na sesjach online. Z biegiem czasu jednak tematyka została znacznie poszerzona, pojawiły się artykuły i materiały graficzne dotyczące własnego rozwoju, zdrowia psychicznego, relacji międzyludzkich, pozytywnego myślenia, problematyki dziecięco-młodzieżowej, a także przybliżające wiedzę o konkretnych zaburzeniach i chorobach. Powstały również autorskie cykle. Należą do nich m.in. „Gość Poradni” – czyli wywiady ze specjalistami wykonującymi zawody związane z szeroko rozumianym pomaganiem innym oraz „Okiem terapeuty” – rozmowy dwóch terapeutek systemowych o typowych problemach pojawiających się w psychoterapii par.
 
W sierpniu 2020 r. powołano Zespół ds. Promocji i Informacji, który dba o to, by na stronie i fanpage’u kilka razy w tygodniu pojawiały się wartościowe treści (cytaty, infografiki, artykuły) zarówno autorstwa psychoterapeutów pracujących w Poradni, jak innych specjalistów spoza Poradni, aby pomóc z obszernej oferty internetowej wybierać ciekawe i profesjonalne treści psychoedukacyjne.
          Drodzy Czytelnicy! W przededniu obchodów XX-lecia Poradni pragniemy Wam podziękować za Waszą obecność, komentarze i udostępnienia. Mamy nadzieję, że publikowane przez nas materiały są dla Was okazją do refleksji, stawiania sobie pytań i poszerzania wiedzy nie tylko przy takich okazjach jak Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (a ten już za pasem, bo 10 października), ale także na co dzień, do czego na bieżąco staramy się Was zachęcać. Przypominamy, że ponad 100 tekstów, które powstały na przestrzeni ostatnich dwóch lat jest dostępnych zarówno na naszym fanpage’u na FB @sprwawer , jak i na stronie internetowej w zakładce Czytelnia (skąd można je pobrać w formacie PDF). A cały czas pojawiają się nowe…! Pozostawajmy w kontakcie! Miłej lektury!
 
    Lidia Flis
Maria Kurek
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna            Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy